Bestsellery, Wiedźmin. Tom 1. Ostatnie życzenie

Seria o Wiedźminie – jak zacząć przygodę z cyklem?

Ostatnie życzenie to zbiór odpowiadań, za które odpowiada polski pisarz Andrzej Sapkowski. Jeśli po raz pierwszy zaglądamy do wiedźmińskiego świata, warto na samym początku zapoznać się właśnie z tą historią. Sapkowski przedstawia w niej krótkie opowieści mające swobodnie wprowadzić nas w wykreowane przez niego uniwersum. Jednocześnie Wiedźmin. Tom 1. Ostatnie życzenie  (https://www.taniaksiazka.pl/wiedzmin-tom-1-ostatnie-zyczenie-andrzej-sapkowski-p-503247.html) to świetna literacka przygoda dla każdego miłośnika fantastyki. Zabawna, przepełniona charyzmatycznymi postaciami i – przede wszystkim – wciągająca.

Polskie fantasy

Głównym bohaterem Ostatniego życzenia jest Geralt. To właśnie na jego wspomnieniach oparte są poszczególne opowiadania, cofając jego i czytelników w czasie. Wbrew pozorom, nie jest to zbiór chaotyczny i pozbawiony logiki. Sapkowskiemu udaje się zachować porządek, który ułatwia poruszanie się po nowym, nieznanym nam świecie. Geralt z Rivii jest wiedźminem – wyszkolonym w trakcie wieloletniego treningu do walki z potworami. Postacią, która jednak potrafi i posługiwać się prostą, bo prostą – ale jednak – magią. Z pozoru bohater to ponury i mrukliwy, ale z każdą kolejną minutą czytelnik zaczyna lubić go coraz bardziej. Duża w tym zasługa samego autora, który stworzył postać niejednoznaczną, posługującą się w swoim życiu wiedźmińskim kodeksem, w którym jest miejsce zarówno na dobro, jak i zło.

7 wiedźmińskich opowiadań

Ostatnie życzenie złożone jest z 7 opowiadań. 6 z nich to krótkie i mało rozbudowane historie. Dopiero w Głosie rozsądku mamy szansę na dłuższe przebywanie u boku Geralta, który po walce ze strzygą trafia do bogini Nenneke. U Sapkowskiego świat rzeczywisty łączy się ze światem magicznym, przenikając się i spierając ze sobą. Historia to barwna i kreatywna, która nie tylko bawi, wciąga, ale i zachęca do dyskusji.

Ostatnie życzenie to:

  • wprowadzenie, wstęp do popularnego na całym świecie cyklu o Wiedźminie
  • zbiór luźno ze sobą powiązanych opowiadań, które stopniowo przedstawiają nam postać Geralta z Rivii, ale i tego, czym ten się zajmuje
  • w opowiadaniach pojawiają się bohaterowie, z którymi do czynienia będziemy mieć w kolejnych pozycjach cyklu Sapkowskiego (są to zarówno przyjaciele, jak i wrogowie Wiedźmina)
  • historia niezwykle płynna i spójna, która w zgrabny sposób łączy ze sobą poszczególne wątki
  • opowieści pełne tajemnic, wyrazistych bohaterów, ale i zabawnych, charyzmatycznych dialogów
  • książka polecana wszystkim czytelnikom, którzy dopiero wchodzą w wiedźmińskie uniwersum
  • polska historia fantastyczna, która czerpie nie tylko z kultury słowiańskiej.
Ludzie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com